Ubiór Twoją wizytówką! cz.1
To jak wyglądamy i jak się prezentujemy wpływa na naszą samoocenę oraz poczucie wartości, zwłaszcza w sytuacjach, w których musimy się zaprezentować przed kimś i zależy nam na tym, aby wywrzeć dobre wrażenie. Takimi sytuacjami są: pierwsza randka, pierwszy dzień w pracy lub na uczelni, rozmowa kwalifikacyjna. W sumie pierwsza randka i rozmowa kwalifikacyjna niewiele się od siebie różnią. W obu przypadkach zależy nam na tym, aby pokazać się z jak najlepszej strony, aby kontynuować „znajomość”. W niniejszym artykule przedstawiamy podstawowe typy sylwetek kobiecych i męskich, i zaproponujemy sposoby doboru odpowiedniego ubrania na rozmowę kwalifikacyjną, aby wyglądać profesjonalnie, ale również ukryć swoje niedoskonałości oraz podkreślić atuty. Zachęcamy do lektury, oraz pozostawienia komentarza z informacją zwrotną, co ten artykuł Wam dał!
MĘSKA SYLWETKA – 4 PODSTAWOWE TYPY:
Sylwetka typu V – postrzegana jest przez ogół jako idealna sylwetka męska (od tego typu sylwetki powstał symbol na drzwiach do męskiej toalety). Cechują ją szerokie ramiona i rozbudowana klatka piersiowa oraz smukłe nogi. Prawie każdy fason ubrań pasuje do tej sylwetki. Należy unikać marynarek z szerokimi klapami, które mogą jeszcze bardziej poszerzyć ramiona, wprowadzając dysproporcje w sylwetce. Do tej figury idealnie pasują koszule i marynarki, które są taliowane. Uwaga na zbyt obcisłe koszule w klatce piersiowej, gdyż nie wygląda to elegancko. Do całej stylizacji dobieramy krawat klasyczny, który ma szerokość od 7 do 9 cm.
Sylwetka typu I – inaczej nazywana ołówkiem. Są to mężczyźni wysocy i bardzo szczupli, z długimi rękami i nogami. Mężczyźni o takiej figurze najczęściej wyglądają bardzo młodo, dlatego na rozmowę kwalifikacyjną obowiązkowo powinni ubrać krawat. Unikać należy wąskich krawatów, tzw. śledziów, gdyż te niepotrzebnie wyszczuplą sylwetkę. Najlepszym wyborem będą klasyczne krawaty, nierozszerzane u dołu, mogą być ścięte, wiązane podwójnym węzłem, który wizualnie poszerzy ramiona. Koszula slimfit będzie najlepszym wyborem, a do tego warto przy tej sylwetce włożyć dwurzędową marynarkę i spodnie bez kantów. W tej sylwetce kategorycznie należy unikać spodni „rurek”!
Sylwetka typu A – inaczej gruszka. Tak figura charakteryzuje osoby, które przez długi czas uprawiały sport i dbały o kondycję, ale z czasem tego zaprzestały i pomimo, że nogi oraz plecy nadal mają umięśnione, urósł im brzuch. Jest to bardzo często spotykana sylwetka u mężczyzn wykonujących pracę biurową. Przy tym typie sylwetki zależy nam na tym, by optycznie wyszczuplić talię, dlaego wybierzemy koszulę w klasycznym kroju i marynarkę z szerszymi klapami. Warto do stylizacji dodać kamizelkę, która doda stylu i jednocześnie skupi uwagę na górnej części ciała. Wąski krawat typu śledź dobrze się tu sprawdzi, ale jeszcze lepiej będzie pasowała mucha. W tym zestawieniu dobrze wybrać spodnie z prostą nogawką, unikać należy spodni z obniżoną talią.
Sylwetka typu O – inaczej jabłko. Sylwetka charakterystyczna dla mężczyzn otyłych. Ramiona i biodra są tej samej szerokości, dlatego najlepszą marynarką będzie ta z szerokimi ramionami, ale klasycznymi klapami. To poszerzy optycznie ramiona. Wykorzystać należy spodnie zaprasowane na kant. Warto wybrać garnitur z delikatnym pionowym prążkiem. Unikać należy wzorzystych koszul, natomiast warto pomyśleć o dołożeniu do stylizacji kamizelki oraz klasycznego lub szerokiego krawata.
W KAŻDEJ MĘSKIEJ STYLIZACJI NAJWAŻNIEJSZE JEST, ABY:
• Marynarka sięgała do bioder – ani mniej, ani więcej;
• Spodnie leżą swobodnie na butach, ale zaginają się z przodu buta tylko raz;
• Krawat sięga do paska, ale go nie zakrywa;
• Guzik marynarki jest na wysokości pępka – tam jest środek ciężkości ciała (jeśli dana sylwetka charakteryzuje się nieproporcjonalnie długimi nogami w stosunku do korpusu, lub za długim korpusem w stosunku do nóg, należy podzielić wzrost mężczyzny na pół i to jest jego środek ciężkości);
• Stojąc marynarkę należy zapiąć na jeden guzik (ten na wysokości pępka), natomiast podczas siadania marynarkę należy rozpiąć – wstając ponownie ją zapiąć);
• Niezależnie od zastosowania się do wszystkich porad, strój ZAWSZE musi być WYPRASOWANY i CZYSTY!
Dodaj komentarz